Strona główna
O autorze strony
Historia
Mapy
Środowisko geograficzno-przyrodnicze
Ochotnicza Straż Pożarna
Sfragistyka
Atrakcje turystyczne
Ciekawostki
Rozrywka
Komisja Historii i Tradycji
Ziemi Chrzelickiej
Bibliografia i źródła

Spotkanie z historią

W imieniu Joachima Himanka z "Historische Kommission für den Kreis Neustadt/Oberschlesien e.V." oraz swoim (Komisja Historii i Tradycji Ziemi Chrzelickiej) pragnę zaprosić mieszkańców, pasjonatów lokalnej historii i wszystkie zainteresowane osoby na spotkanie dotyczące historii Ligoty Bialskiej.

Termin: 30 maja (czwartek), godz: 14:00
Miejsce: świetlica remizy OSP w Radostyni
Program:

  • Joachim Himanek: „Błędy historyczne na przykładzie Ligoty Bialskiej”, („Ligota w XVI w. pustą wioską?”, „Larisch z Ligoty i Karwina, z naszej Ligoty?”, „Kościół ligocki, zawsze katolicki?”)
  • Robert Hellfeier: „Chrzelicki urbarz, jako źródło do poznania lokalnej historii z okresu od końca XVI do połowy XVIII wieku”
  • Joachim Himanek i Robert Hellfeier: przedstawienie dokumentów pozyskanych z czeskiego Archiwum w Brnie dotyczących historii rodu Prószkowskich. Omówienie propozycji powołania do życia Komisji Historii Ziemi Prudnickiej

dodano: 6.05.2013

Lektura na jesienne wieczory

Po dłuższej stagnacji na stronie Smolarni pojawiły się nowe informacje dotyczące historii sołectwa. Zaktualizowano podstrony: Archeologia, Historia Smolarni, Historia szkolnictwa, Sfragistyka, Położenie, Demografia, O autorze/kontakt oraz Bibliografia i źródła. Na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej umieszczono nowe informacje o historii jednostki - link. Utworzono również kilka nowych podstron z ciekawymi informacjami historycznymi: Obiekty handlowe, Środowisko geograficzno-przyrodnicze, Obiekty sakralne, Grób nieznanego żołnierza. Zapraszam internautów do zapoznania się z nowymi informacjami.

dodano: 20.11.2012

Galeria zdjęć

Zaktualizowano galerię zdjęć, w której znajduje się obecnie ponad 800 zdjęć. Kliknij w Rozrywka --> Galeria zdjęć.

dodano: 01.08.2012

"Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"

"Smolarnia - zarys dziejów miejscowości, od powstania po współczesność" - taki tytuł nosi monografia Smolarni przygotowana na IV edycję konkursu pod nazwą "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" organizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar.


Praca konkursowa składa się z 13 rozdziałów w łącznej ilości 130 stron, mieści się w niej ponad 50 fotografii, 20 map i kilkanaście dokumentów. W pracy przedstawiono zarys dziejów miejscowości od powstania (tj. od połowy XVII w.) do czasów współczesnych. Oprócz tego monografia zawiera informacje dotyczące historii szkolnictwa, Ochotniczej Straży Pożarnej, nazw lokalnych, obiektów sakralnych i handlowych, kartografii oraz wielu innych ciekawych rzeczy.

dodano: 15.07.2012

Ołtarze Bożego Ciała - 2012


     

dodano: 11.06.2012

Faktury za Internet - GajaNet

Mieszkańcy, którzy korzystają z usług dostawcy Internetu - firmy GajaNet sp. z o.o. - w miesiącu kwietniu po raz ostatni otrzymali fakturę w formie papierowej (nie dotyczy firm). Aby w przyszłości opłacać rachunki za Internet należy zalogować się do strony panelu klienta http://lms.gaja.net.pl/userpanel, używając identyfikatora (ID klienta), oraz PIN-u. Potrzebne do zalogowania numery podane są na kwietniowej fakturze.

dodano: 10.04.2011

www.smolarnia.blox.pl

Przypomnienie dla odwiedzających naszą stronę - od ponad miesiąca działa blog o Smolarni. Pod adresem www.smolarnia.blox.pl będą poruszane sprawy i wydarzenia związane z naszą miejscowością oraz najbliższą okolicą. Zapraszam do odwiedzania bloga, rejestrowania się i komentowania.

dodano: 20.06.2010

"Sprzedam szkołę" - kolejne podejście

Czy budynek po byłej szkole podstawowej w Smolarni skończy tak jak wiele - dawniej państwowych, a później prywatnych nieruchomości? Czy za 50 lat pozostaną jedynie fundamenty i wtedy zrobi się z nich "atrakcję" turystyczną? Przynajmniej na dzień dzisiejszy przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach.

Historia szkoły w pigułce. Smolarska szkoła powstała w połowie lat 20. XX wieku. W marcu 1945 r. po przybyciu do miejscowości wojsk rosyjskich została spalona. Przy odbudowie szkoły w czynie społecznym pracowali m.in. mieszkańcy i całe rodziny. Ostatecznie na początku lat 80. XX wieku szkołę zlikwidowano, a jeszcze do 2000 r. w budynku funkcjonowało przedszkole.

Dopiero 16 lutego 2007 r. na drodze przetargu gmina sprzedała działkę na której stał budynek szkoły, oraz dwie mniejsze, przylegające do szkoły działki (łączna powierzchnia 52,56 arów) prywatnemu właścicielowi za kwotę 226.500 zł. Po 3 latach - W styczniu 2010 r. nowy właściciel wystawił ofertę sprzedaży nieruchomości za kwotę 940.000 zł .. zobacz ofertę .., a w kwietniu za 899.000 zł .. zobacz ofertę ...

dodano: 30.04.2010

Nowy adres strony

Jak niektórzy zauważyli adres strony sołectwa Smolarnia uległ zmianie. Cała zawartość strony została już przeniesiona pod adres smolarnia.org. Pliki od teraz są na płatnym serwerze ehost.pl.

Zmiana dostawcy usług była podyktowana tym, iż na darmowym serwerze brakowało już miejsca na pliki, a tym samym dalsze dodawanie informacji i rozwój strony był niemożliwy. Problemem były również znaczne ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku, limity przesyłania danych oraz reklamy.

Również strona OSP w Smolarni ma nowy adres osp.smolarnia.org.

dodano: 08.09.2009

Mecze LZS-u Racławiczki

W tym sezonie mecze LZS-u Racławiczki odbywać się będą na boisku w Smolarni. Pierwszy sparingowy mecz zagrają 02.08.2009 o godz. 16:00 z LZS Przysiecz. Terminarz rozgrywek seniorów i juniorów na rundę jesienną, oraz bierzące wyniki spotkań można śledzić na stronie LZS-u Racławiczki.

dodano: 28.07.2009

Nasza dawna szkoła na "NK"

Po wymianie e-maili z administratorami portalu Nasza-Klasa udało się dodać była szkołę w Smolarni do listy szkół na Naszej-Klasie. Wszystkich byłych uczniów zapraszam do zapisywania siebie i swoich klas. Profil pod adresem: nasza-klasa.pl/school/145519.

dodano: 28.06.2009

"Dawnych fotografii czar"

"Dawnych fotografii czar" to tytuł wpisu na blogu o Chrzelicach, w którym ukazały się zdjęcia przedstawiające mieszkańców naszego sołectwa.

Chcę w tym miejscu podziękować autorce blogu za szerzenie wiedzy na temat naszej miejscowości. Zachęcam również odwiedzających naszą stronę do "zaglądania" na stronę naszych sąsiadów, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat Chrzelic, zamku, oraz sąsiednich miejscowości.

dodano: 07.06.2009

Smolarska Nasza-klasa

Utworzony został profil na naszej-klasie dla mieszkańców Smolarni i Serwitutu. Profil ma służyć "zebraniu" byłych i obecnych mieszkańców sołectwa, oraz rozpowszechnianiu wiedzy na jego temat. Chętnych do obejrzenia profilu zapraszam na nasza-klasa.pl.

dodano: 23.04.2009

Znalezione w sieci

Temat dwujęzycznych tablic nazw miejscowości w gminie Strzeleczki. Artykuł znaleziony w NTO. Zapraszam do czytania, tym bardziej iż temat w naszym regionie jak najbardziej na czasie.

dodano: 27.11.2008

Film z dożynek

Link do filmy na YouTube www.youtube.com/watch?v=Acr_fltKhWk

dodano: 20.11.2008

Pierwsza "setka"

Po pół roku poszukiwań zdjęć przedstawiających historię Smolarni i Serwitutu udało mi się zebrać i zarchiwizować pierwsze sto zdjęć, z lat 1914 - 1972. Zdjęcia pochodzą z rodzinnych albumów mieszkańców sołectwa i są cennym źródłem informacji o historii, kulturze oraz życiu codziennym mieszkańców w minionych czasach. W wybranych kategoriach przedstawia się to następująco:

  • ślubne - 24
  • życie codzienne - 26
  • portety - 13
  • rodzina - 12
  • szkoła - 14
  • wojsko - 9
  • komunijne - 4

Osobom, które udostępniły swoje zdjęcia do zeskanowania serdecznie dziękuję. A tych, którzy jeszcze tego nie uczynili zapraszam do współpracy. Oprócz zdjęć poszukiwane są również wszelkiego rodzaju dokumenty: akty urodzenia i małżeństwa, książeczki wojskowe, listy i kartki pocztowe mieszkańców z frontu, dokumenty nadania odznak i odznaczeń z czasów wojny, pamiątki pierwszokomunijne .... itp.

dodano: 10.10.2008

Dostęp do Internetu

Już od ponad roku mieszkańcy sołectwa mają możliwość dostępu do Internetu drogą radiową. Po roku liczba gospodarstw domowych "podłączonych" do tej sieci wzrosła z 8 do 15, co daje wzrost o 87% !!!. Na Serwitucie natomiast wskaźnik ten nie zmienił się i wynosi 4, brak wzrostu spowodowany jest tym, iż mieszkańcy Serwitutu korzystają z innego nadajnika i już rok wcześniej mieli możliwość skorzystania z tej usługi.

Podsumowując, na dzień dzisiejszy liczba gospodarstw domowych posiadających dostęp do szerokopasmowego Internetu (Gaja, Orange, itp) wynosi 28,4%.

dodano: 27.08.2008

Remont drogi 414

Remont drogi nr 414 już się rozpoczął, a na stronach NTO trwa dyskusja. Zainteresowanych zapraszam na fora, gdzie można się wypowiedzieć i udzielić swojej opinii na w/w temat. Poniżej odnośniki do stron:

dodano: 24.06.2008

Dożynki gminne 2007

30 września 2007 roku w Smolarni i Serwitucie odbyły się gminne dożynki. Relację z dożynek można zobaczyć tutaj, natomiast zdjęcia dostępne są w galerii.

dodano: 01.10.2007

Informacja

Ruszyła strona internetowa Sołectwa

23 lipca 2007 roku uruchomiona została strona internetowa sołectwa Smolarnia i przysiółku Serwitut.

dodano: 23.07.2007